Gaziantep Çocuklarda Ortodonti - Ortodontist Çağlar Dağdeviren

Çocuklarda Ortodonti

Ortodontin birincil amacı hastalıkların, anomalilerin var olmadan evvel önüne geçmektir.

Bu aşamada koruyucu (preventif) önlemler oldukça önem kazanmaktadır. Bireylerin diş yapısının gelişmesi anne karnından itibaren başlamaktadır. Birey doğduktan sonra da devam etmektedir. İlk süt dişlerinin çıktığı andan itibaren birey artık diş çürüğü ile karşı karşıyadır.

Çürük ile ilgili serüven atık ömür boyunca devam edecektir. Anneler bebeklerini ve/veya çocuklarını gün içerisinde defalarca emzirirler ya da biberon ile beslerler. Süt dişleri ağzında olan bebek ve/veya çocukların emzirme ya da biberon ile beslenme sonrası ağızlarında kalan süt ya da mama artıkları çürük yapan bakteriler için besin kaynağı teşkil etmektedir.

Bu artıkların uzaklaştırılması, süt dişlerinin sağlığı, dolayısıyla ilerleyen zamanlarda sürecek olan daimi dişlerin sağlığı için hayati önem taşır. Beslenmeden sonra bebeklerin ağızlarının ıslak bir tülbent ya da mendil ile nazikçe silinmesi, çocukların dişlerinin ise ebeveynleri gözetiminde fırçalanması bir gerekliliktir. Bebeklerin uyurken beslenmemesi önerilmektedir; çünkü temizleme işlemi yapılamaz.

Gaziantep Çocuk Ortodontist'i Çağlar Dağdeviren


Gaziantep çocuklarda ağız bakımına ve diş çürüğünün oluşmadan önlenmesine oldukça dikkat edilmelidir. Yeni süren süt dişlerinin yüzeyleri oldukça girintili çıkıntılı ve derin oluklara sahiptir. Bu yüzeyler gıda birikimine oldukça elverişli bölgelerdir. Buralar biriken gıda artıkları çürük yapan bakteriler için iyi bir besin kaynağıdır. Bu olukların kapatılması işlemine fissür örtücü işlemleri adı verilir.

Bu sayede diş çürüğü başlamadan önlenmiş olur. Süt dişleri daimi dişler için doğal bir yer tutucu görevi görmektedir. Süt dişlerin çürük yüzünden harap olması ve çekilmesi, sonradan sürecek olan daimi dişlerin yerlerini daraltıp onların gömülü kalmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden zamanında yapılacak olan süt dişi dolguları ve süt dişi çekilmiş ise yer tutucular oldukça önem arz etmektedir.

Çocukları diş hekimi ve ortodontistlerle tanışma yaşı 4 yaş civarıdır. Mevcut çene darlıkları için hareketli apareyler, kötü alışkanlıklar (parmak emme, yanlış yutkunma, kalem ısırma vd.) için alışkanlık kırıcı (habit breaker) apareyler yapılabilir. Çocuklar için ortodontistle tanışma sağlıklı diş yapısının temelini teşkil etme bakımından oldukça önemlidir.

Gaziantep Ortodonti Kliniği

Gaziantep Ortodonti Kliniği

Gaziantep Ortodonti Kliniği